שְׁאֵלָה:
בלמים מתחלפים בירידות: האם זה באמת שימושי?
fgysin reinstate Monica
2017-06-13 15:07:40 UTC
view on stackexchange narkive permalink

שמעתי ממקורות רבים (חלקם באתר זה, למשל על תשובות ל שאלה זו כאן) שאתה צריך להיות לסירוגין את השימוש בבלמים הקדמיים והאחוריים שלך חזק >. רוב האנשים נותנים את הסיבה שהבלמים יכולים להתקרר בצורה טובה יותר.

אני בעיקר עושה את אותו הדבר, אבל אף פעם לא ממש הבנתי אם זה באמת עוזר ו / או שיש לזה הסבר טוב. .

כמו שאני רואה את זה: כשיורדים אנו הופכים את כל האנרגיה הפוטנציאלית שלנו (בגובה כלשהו) תחילה לאנרגיה קינטית, ואז לחימום ברפידות / חישוקים / דיסקים.

האם זה באמת משנה אם נחמם תחילה את הבלם הקדמי קצת יותר, ואז הבלם האחורי, ואז שוב מקדימה וכו 'לעומת פשוט בלימה אחידה עם שניהם?

תמיד נטיתי להתחלף מטעמי בטיחות. אם תתחיל לאבד את כוח הבלימה תבחין בזה מוקדם יותר, וסביר להניח שיישאר לך בלימה מספקת כדי לעצור לחלוטין.
שֵׁשׁ תשובות:
Chris H
2017-06-13 16:05:47 UTC
view on stackexchange narkive permalink

הסתכלתי על דוגמנות זו וזה מפתיע באופן מפתיע. יש די קבוע זמן וזרימת חום שיש לקחת בחשבון. אם היו לי חבורה של מדחומים ללא רישום ללא מגע, אשקול ניסוי.

מבחינה מעשית אולי כדאי לך לחשוב על מצבי הכשל אם שני הבלמים עובדים קשה באותה מידה: אם אתה צריך להאט למטה יותר אבל שתי קבוצות הרפידות / החישוקים / הדיסקים / נוזל הבלמים כבר חמות יש לך פחות מילואים מאשר אם האחת מתקררת בזמן שהאחרת מחממת - החלק האחרון של בלימה עשוי להספיק כדי להטות אותך מעבר לקצה.

לאורך ירידה סופי, חימום בלם אחד מספיק כדי לאבד כמויות משמעותיות של חום בשלב מוקדם של התהליך יכול לעזור, אבל העברת חום היא ביחס ליניארי להפרש הטמפרטורה, אשר ינגדו את ההשפעה של חימום בלם אחד מוקדם. הבלם הקדמי יקבל יותר זרימת אוויר ולכן יתקרר מהר יותר מהבלם האחורי; אבל אם אתה צריך לעצור תצטרך שהבלם הקדמי יעבוד טוב (וכצפוי), אז לרוץ במורד עם הבלם הקדמי דולק קלות זו כנראה לא תוכנית טובה.

לאותו חום כולל קלט לכל בלם, אם טמפרטורת השיא של משטח הבלימה גבוהה יותר היא תאבד את החום לאוויר מהר יותר, ובאופן פוטנציאלי (וזה החלק הקשה לדגם) יצמצם את ההעברה לשאר המערכת (צינורות לבלמי חישוק, נוזל לדיסקים הידראוליים). בנוסף זה יכול רק להגביר את החום שאבד לאוויר מהפנים העובדים של הרפידות מכיוון שכרית חמה הנוגעת בשפה חמה אינה יכולה לוותר על חום, אך כרית חמה הקרובה לשפה חמה עם אוויר נושף אם כי הפער יכול. זה מתאים יותר לבלמי חישוק מכיוון שזרימת האוויר מעל הרפידות במערכת הדיסק זעירה - מרווחים קטנים יותר ולעיתים קרובות יש מנגנון החוסם את זרימת האוויר. לרוב הרפידות יש מוליכות תרמית ירודה שמשמעותה מעט או ללא חום מאחור (רפידות בלם דיסק מתכתיות sintered הן יוצאות מהכלל).

אני אוהב את ההסבר על הבלמים המתחלפים להיות יותר כשלים.
תשובה יפה. שקלתי גם לדגמן זאת וויתרתי לאחר שהבנתי כמה קבועים לא ידועים יש! האם יש לך הפניה לטענה בדבר מוליכות לקויה ברפידות הבלם? אני מניח שזה אומר שרפידות הסנפיר של שימאנו אינן כל כך שימושיות?
@WillVousden הם רפידות מתכת sintered - היוצא מן הכלל האפשרי לרפידות "הכי" שלי. רפידות בלם החישוק הן בעצם גומי, בעל מוליכות תרמית של ~ 0.2 W / m.K או פלסטיק (TC דומה, כך שנוכל להניח אותו הדבר עבור רפידות דיסק אורגניות). המוליכות התרמית של אלומיניום היא 200 ואט / מ"ק; פלדה אחידה היא 50 ואט / מ"ק. מידע טכני מועט על קומפוזיציות של משטחים מוגדרים ניתן, אך הנתונים שראיתי עבור נחושת * נחושת * נעים בין 2 ל 50 ואט / מ"ק. הקצה הנמוך הוא פי 10 מזה של אורגני אורגני, והקצה הגבוה> 100x סנפירים על רפידות מתכת sintered הם כנראה די שימושי אם כי לא מחליף משחק.
@fgysin באופן דומה בירידות עירוניות חדות קצרות (אני גר בעיר הררית) אני נוטה בעיקר להשתמש בבלם האחורי כדי לא ללכת מהר מדי (והשימוש בו מתוזמן לתכונות הדרך) ולשמור על החלק הקדמי לעצירה ממשית. משקל גם בחזרה כמובן.
אתה חסר את החלק האחר של זה. חום הממיס את הדבק על צמיגים צינוריים (היכן שמקורה הייעוץ) או פוצץ את הצינור בקולינרים מהחום.
@tpg2114 התעלמתי מצינורות בגלל חוסר ניסיון. לא התעלמתי מהסוגרים. הצמיג או הצינור אינם מחוממים ישירות, אלא מחוממים על ידי החישוק. לרמת הדיוק שאנו יכולים לעשות ללא שימוש חכם מאוד בחיישנים, אנו יכולים לשקול חלק קבוע מהחום מחישוק המגיע לצינור. לאחר מכן הצינור מתקרר לאט כאשר הוא מקבל את ההזדמנות. בהינתן מספיק חום, וסיכוי קצר לקרר את החישוקים הצינור יהיה חם מספיק כדי להפחית את העברת החום נוספת. מהמודלים התרמיים שביצעתי בעבר, ממוצע הטמפרטורות הוא השפעה גדולה על חלק מצומצם כל כך.
החום צריך ללכת לאן - הוא ימצא שהוא היה בחלק האחורי של הכרית. לא הולך להיות הבדל טמפרטורה של כמה מעלות מהצד הקדמי של הכרית הדקה לצד האחורי.
@paparazzi אני מנסה לשמור על הגנרל הזה (למעט במקרים שצוינו) כלומר כולל בלמי חישוק עם רפידות עבות. עם זאת רפידות דיסק דקות מבידוד, מקוררות מאחור, יחוו שיפוע טמפרטורה משמעותי; רוב החום יעזוב דרך הרוטור.
יש לי תואר ראשון בהנדסה כימית ועשיתי המון עבודות תכנון ומעבדות בהעברת חום. לרפידה הקטנה הדקה ההיא לא יהיה שיפוע טמפרטורה משמעותי.
@paparazzi אני מעדיף לא להיכנס לוויכוח על הכישורים בנושא זה, אבל מעט מהדוקטורט שלי היה על העברת חום במוצקים. אחד הדברים שביליתי זמן רב בדוגמנות היה שכבה דקה של מוליכות תרמית נמוכה בין חומרים בעלי TC גבוה יותר או הרבה יותר. דגם 1D של רוטור פלדה חם, כרית אורגנית דקה, גיבוי / קליפר אלומיניום ואוויר קריר יספיקו כדי להוכיח את הנקודה שלי (או שתוכל להצמיד את החלק האחורי של הקליפר לסביבה)
לא קונה אבל לא הולך להיכנס לזה איתך.
@ChrisH הרפידה היא הנתיב היחיד שדרכו ניתן להעביר חום לנוזל הבלמים, לא? אם יש מעט זרימת חום על פני הרפידה, אז הייתי מצפה שטמפרטורת נוזל הבלמים לא תהיה בעיה ... אבל חשבתי שזו סיבה עיקרית לדהיית בלמים?
@WillVousden זו נקודה טובה אבל ההבנה שלי היא שדהיית הבלמים דורשת הרבה בלימה. אז קצב העברה נמוך לאורך זמן, חימום נפח נוזל קטן. בירידה כה ארוכה פנים השפה יתחממו עוד יותר, ויגדיל את שיעורי ההעברה. שאר מכלול הבלמים יקבל מעט חום - אפילו בצורה קרינתית (החזיקו את היד 1 מ"מ מדיסק אחרי ירידה ארוכה ותרגישו מעט חום) כך שזה לא לגמרי דרך הרפידה. לא ראיתי חתך רוחב של מכלול בלמים הידראוליים והפעלתי דיסקים מכניים בעצמי (או בשפה), כך שהנחות עשיתי.
Carel
2017-06-13 19:12:52 UTC
view on stackexchange narkive permalink

בלימה עם שני הבלמים בו-זמנית תהפוך את הבלימה לאפקטיבית וקצרה יותר, ותשאיר זמן רב בין זמן למערכת להתקרר.

יש להפעיל את הבלמים לתקופה קצרה רק במקסימום עד שהמהירות שלך מופחתת לרמה הרצויה.

הפעלת הבלמים וגרירה לאורך תקופות ארוכות תשמור על המהירות, אך רק על חשבון עליית טמפרטורה ניכרת של הדיסק, השפה ואם היא חלה על נוזל הבלמים. קיים סיכון של כשל אם נוזל הבלמים יגיע לטמפרטורות רתיחה. זה נכון לגבי כל רכב.

אם אתה נכנס עם כמות מסוימת של אנרגיה קינטית + פוטנציאלית, ויוצא עם כמות מסוימת של אנרגיה קינטית + פוטנציאלית, ההבדל עבר לחום בבלמים (או צמיגים + כביש אם אתה נועל את הגלגלים, וזה יהיה רַע). בלימה מוקדמת מגדילה את משך הזמן להתפזרות החום. בלימה בעוצמה מקסימאלית מניחה הנחות לגבי שטח הכביש שהם כנראה לא חכמים - בוודאי שחלק מהירידות הטריקיות (הכבישיות) ביותר שלי היו מועדות למשטחים מאובקים או לעלים רטובים, או כמובן לתיקון השמנוני האימתני.
כשאתה הולך מהר יותר, אתה מאבד יותר אנרגיה להתנגדות האוויר ונשאר פחות לחימום הבלמים.
בלימת אוויר @ojs היא נקודה טובה מאוד, ועוד משתנה שיש לקחת בחשבון. אנו מתחילים לשקול אילו גורמים מגבילים את המהירות באילו נקודות בירידה
Tony
2017-06-13 22:32:49 UTC
view on stackexchange narkive permalink

בדרכים סלולות (אופני כביש, גלגלי שפה) אני תמיד בולם קדמי ואחורי בו זמנית ושוב. זה מאפשר בלימה טובה יותר על ידי בלימה חזקה יותר (מלפנים ומאחור) ומאפשר לחישוקים להתקרר. במיוחד בחישוקי פחמן או בכבישים אלפיניים זה ממש חובה. ללא זמן להתקרר לחישוקים רפידות הבלמים יהיו חמות מדי ולא יבלמו יותר והחישוקים יהיו גם חמים ועלולים להוביל לפיצוץ צינור כלשהו (לטקס) או נזק לחישוקים (פחמן). בלימה בו זמנית ולכן בלימה חזקה יותר מאפשרת לך להיות מהירה יותר לפני בלימה ולקיים בלימה "מאוחרת".

זהו 25 שנות הניסיון שלי באופניים (ומרוצים) בכל סוגי הכבישים באירופה. (כולל האלפים וכו '...)

paparazzo
2017-06-13 22:57:31 UTC
view on stackexchange narkive permalink

חום וטמפרטורה קשורים אך לא זהים.

זה לוקח די הרבה זמן לבלום חום יתר.

על ידי שאיבת הבלמים יותר חום משתחרר לאוויר. גם בבלמי דיסק גדול פער גדול יותר מאשר אין פער. זה לא לוקח הרבה זרימת אוויר כדי להעביר את החום. ביום חם אפילו הבריזה הקלה ביותר משנה. חום קורן ימצא את דרכו החוצה ללא זרימת אוויר.

בבלימה קשה יותר תייצר פחות חום כאשר הוא מוריד את הבלם יותר וזה סופג מעט אנרגיה.

ככל שהבלם מתחמם יש לו פחות חיכוך ולכן יותר מהאנרגיה הקינטית עוברת לחום ואז לטמפרטורה.

לסירוגין בין הבלמים מאפשר לך לשאוב את הבלמים ולשמור על מהירות קבועה. אתה יכול לשאוב את שניהם בו זמנית לקירור שווה.

הגון איטי יותר יהיה בעל פחות טמפרטורה מכיוון שלבלמים יש יותר זמן להתקרר. והחום נוצר בקצב נמוך יותר. יכול להיות שיש חלון בו בלימה בינונית היא יותר מלהיות קלה, אך אם תאט אותה, אתה יכול כמעט תמיד לשלוט על הטמפרטורה. העמסתי משאית תתגנב במורד גבעה ארוכה.

אם אתה מרגיש שבלם מתחיל לדעוך (פחות חיכוך) עצור ותן לו להתקרר.

על בלמי חישוק אתה יכול לחמם צמיגים.

על בלמי דיסק אתה יכול להרתיח את נוזל הבלמים. באופן טבעי דיסק גדול יותר יהיה יותר קירור.

אני אשתמש בחלק האחורי בהרכב ארוך יותר כראשוני שיש לי קצת רזרבה מקדימה.

אל תיכנס למצב Aero כדי לגרור יותר אוויר.

וואו למטה הצבעה אני לא מתלונן אבל יש לי תואר בהנדסת כימיה. אנו חוקרים חום וגם אווירודינמיקה כצורך במיטות קטליטיות נוזלות. לא המציאתי את זה.
Hardlytell
2017-06-17 01:27:18 UTC
view on stackexchange narkive permalink

בילדותי הייתה המשפחה שלי יוצאת לחופשות סיור ברחבי ויילס. פעם, בירידה ארוכה מאוד, כמה קילומטרים, הצמיג הקדמי שלי התפוצץ מהתחממות יתר - מבלמי החישוק, ברור.

לא יודע אם זו תופעה שכיחה, אך זה עשוי להסביר את הדבר המתחלף.

זה התפוצץ מהתחממות יתר, והדבר המתחלף מאפשר לבלם אחד להתקרר ולא לגרור אותם כל הזמן, מה שמגדיל את הטמפרטורה. לסירוגין פירושו שהבלם הבלתי פעיל שלך יהיה כבוי והתקררות לא תיגרר.
Kaz
2017-06-13 19:39:04 UTC
view on stackexchange narkive permalink

בין אם אתה משתמש בשני הבלמים באופן שווה או חלופי, אין לך מושג אם אחד מהם מתחמם יותר מהשני.

אינך יכול לשלוט על משתנה שאינו מנוטר.

אם היה לך תצוגה המציגה את טמפרטורת הבלמים, הדרך הטובה ביותר לבלום תהיה בכל דרך שתשמור על שני הבלמים באותה טמפרטורה. זה יהיה כמעט בוודאי בר השגה עם מספר רב של דפוסי בלימה, לסירוגין ולא.

זה יהיה * הטוב ביותר * רק לניהול טמפרטורות, לאו דווקא בסך הכל, מכיוון שגורמים אחרים נכנסים לתמונה.
@ChrisH על זה נראה כי השאלה היא. אני עונה לזה. אנשים מאמינים כי פרוטוקול כלשהו לבלימה ינהל את הטמפרטורה טוב יותר, אך ללא כל בסיס (הם מעולם לא פיקחו על הטמפרטורה בזמן הבלימה).
זה לא ממש הקריאה שלי בשאלה - אני רואה בכך לא רק ניהול טמפרטורות. אבל אתה מציין נקודה טובה וזה לא היה ההצבעה שלי. בדיוק הזמנתי מדחום IR זול מאוד עם מבט לקראת בדיקה ראשונית.
@ChrisH ביסודו של דבר, אם אנו שומרים על האופניים במהירות ירידה מסוימת, זה תואם למתח מסוים של חום המפוזר על ידי הבלמים: האנרגיה היא `מגה '(מסה, קבוע כוח המשיכה, גובה). לחלק לפי זמן, אנו מקבלים עוצמה. לא משנה איך נעשה את הבלימה, אם נשמור על המהירות הזו נקבל את אותה פיזור. אם נשמור על הבלמים בטמפרטורה קבועה ושווה ביניהם, זה נראה אידיאלי. אם מדובר בחומרה זהה (אותו שטח פנים, חומר), הם מתפזרים זהה אז.
חומרה זהה בזרימת אוויר לא זהה לא תתנהג כך, אבל אחרת אתה צודק. זה דומה מאוד לתגובה שלי על פי תשובתה של קרל, אבל אני מחשיב רק mgh + 0.5mv² בהתחלה ובסוף, בעוד שהגישה שלך צריכה לבטל את ההשפעות של בלימת אוויר.


שאלה ותשובה זו תורגמה אוטומטית מהשפה האנגלית.התוכן המקורי זמין ב- stackexchange, ואנו מודים לו על רישיון cc by-sa 3.0 עליו הוא מופץ.
Loading...